Sviatok všetkých svätých je príležitosťou na spomienku a uctenie si našich zosnulých. V posledných desaťročiach sa nanešťastie stal aj symbolom konzumu. Cintoríny sú zaplavené množstvom plastových dekorácií, ikeban, kahancov a sviečok, ktoré po pár týždňoch končia ako odpad a zaťažujú životné prostredie. Asi to nie je celkom správny prístup. Naša úcta k zosnulým by nemala byť spojená s množstvom plastov, ale s úprimnou spomienkou a tá predsa nemusí prinášať ekologickú záťaž.
Plastové dekorácie sa v prírode nerozložia, väčšina sa nedá recyklovať, ich životnosť sa počíta v stovkách rokov a vytvárajú veľké environmentálne problémy. Parafínové sviečky navyše obsahujú chemické látky a po ich spálení vzniká odpad, ktorý znečisťuje okolie. Zdá sa, akoby konzumný prístup nahradil skutočnú spomienku na našich blízkych, keď množstvo dekorácií je pre mnohých dôležitejšie ako skutočný význam spomienky.
Zmeniť to však môže každý z nás. Namiesto plastových dekorácií môžeme použiť prírodné materiály, ako sú živé/sušené kvety, vetvičky, šišky, mach či kamienky, ktoré majú hlbší význam a nezaťažujú prírodu. Stačí zapáliť jedinú symbolickú sviečku z včelieho vosku namiesto desiatok plastových. Ak sa len trochu zamyslíme, prídeme na to, že existuje nejeden spôsob vyjadrenia úcty našim zosnulým bez vytvárania zbytočného odpadu. Spomienka v tichu či samotná návšteva miesta odpočinku môže byť silnejšia ako akákoľvek plastová dekorácia.
A ako by to inak mohlo vyzerať?
Ukážme, že aj pri spomienke na našich blízkych môžeme zároveň myslieť na budúcnosť našej planéty.