Možno ste už počuli o tom, že keď zomrie posledná včela, tak štyri roky na to my ideme za nimi. Prípadne podobné, iné správy o tom, že populácie včiel klesajú a aké je to alarmujúce.


Problém je, že v týchto správach sa nehovorí o bežnej včele. Nehovorí sa o tej, ktorú všetci poznáme a ľudia ju milujú už tisícročia (Včela medonosná – Apis mellifera). Reč je práveže o iných druhoch z čeľade apidae a z rodu Hymenoptera (Blanokrídlovce).


Existujú iné druhy, ktoré dokážu omnoho efektívnejšie opeľovať rastliny než obľúbené včely medonosné a populácie týchto druhov sú na ústupe (na rozdiel od populácie včely medonosnej). Množstvá úľov včely medonosnej už roky rastú po celom svete.

Medzi ostatné opeľovače patria napríklad: osy, čmele, motýle, drevár, pieskárky, murárky, tipule a mnoho ďalších.  


U nás žije 650 druhov samotárskych včiel a za ich úbytok môže zmenšovanie potenciálnych príbytkov, rozsiahle a pravidelné kosenie, intenzívne pestovanie jedného druhu plodín na veľkých plochách a používanie insekticídov počas dňa. Mnohé druhy samotárskych včiel alebo iných opeľovačov sú naviazané na konkrétny druh/druhy rastlín, ktoré opeľujú najefektívnejšie. Napríklad “klasické” včely opeľujú väčšinu rastlín, ale iba minimum skutočne efektívne (Čo je/môže byť spôsobené napríklad ich stavbou tela).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *