O nás

Ako sme vznikli?

Našu iniciatívu založili dve vtedy sedemnásťročné dievčatá, ktoré sa rozhodli konať. “Spojila nás základná škola, no aj keď sme vedeli, že milujeme prírodu, netušili sme, že jej aj obe aktívne pomáhame.” Každá z nás vo svojom voľnom čase, na prechádzkach, pri športe či len tak, zbierala smeti na miestach, kde nemajú čo hľadať. 

Denisa Záchenská, Nina Bortelová

Ako to celé začalo?

S myšlienkou spojiť svoje sily a inšpirovať ďalších ľudí prišla Denka Záchenská. Spoločne s Ninkou Bortelovou sme vymysleli názov, navrhli logo a vedeli sme, že chceme pomáhať prírode. To na začiatok stačilo. V auguste 2018 sme založili instagramovú  stránku @ocamiprirody, nasledoval Facebook a neskôr web. 
Spojili sme to, v čom sme dobré s tým, čo je pre nás dôležité a vznikla iniciatíva, ku ktorej sa začali pridávať ďalší ľudia. 
Spočiatku len naši kamaráti, bez podpory ktorých by sme tu dnes neboli. Neskôr ich počty prevýšili neznámi ľudia, ktorý nám svojou podporou dodávali neskutočnú motiváciu a dôkaz, že to, čo robíme, má zmysel.

Nadviazali sme nové priateľstvá, kontakty a naša činnosť dostala nový rozmer. Už sme neboli len partia, ktorá zbiera smeti. Mali sme prejavy na protestoch, zbierali podpisy pod petície a začali sme prednášať verejnosti o globálnych enviro-problémoch. Navrhli sme vlastné bavlnené tašky, predaj ktorých nám pokrýval náklady na organizáciu akcií. 

A ideme ďalej!

Naša iniciatíva

A čím sme teda dnes? Sme študentská iniciatíva snažiaca sa zmeniť svet. Akokoľvek naivne to znie, naše aktivity nám neustále potvrdzujú, že keď sa spojíme, dokážeme úžasné veci.
Chceme zoskupiť podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorým budúcnosť nášho mesta, kraja, vlasti, Zeme, nie je ľahostajná.

Spolu dokážeme inšpirovať ďalších a ďalších ľudí na ceste k zdravšiemu prostrediu a čistej prírode.
Sme zo Zvolena, preto je pochopiteľné, že ‘operujeme’ predovšetkým tu.

Čo všetko pre našu prírodu robíme?

  • organizujeme verejné akcie zamerané na čistenie prírody
  • snažíme sa ukázať, že nie je až tak zložité uviesť veci do pohybu, pokiaľ sa rozhodneme konať
  • poukazujeme na skutočné miesta, kde odpad nemá čo hľadať
  • fotkami dokumentujeme, ako to vyzerá PRED a PO uprataní
  • vlastnými aktivitami motivujeme verejnosť k udržateľnému životu
  • snažíme sa šíriť povedomie o rozsahu aktivít spojených s tvorbou odpadu a ich následkov
  • organizujeme prednášky na rôzne témy ohľadom životného prostredia
  • podávame sťažnosti, pripomienky a podnety na ochranu životného prostredia
  • navrhujeme a realizujeme revitalizácie a výsadby

Rozumieme, že začať je potrebné od seba samého. Preto sa snažíme zredukovať tvorbu odpadu. Plne podporujeme hnutie ZERO WASTE. Vyhýbame sa kupovaniu plastov, obmedzujeme plytvanie a nekupujeme to, čo nepotrebujeme v rámci našich domácností. Ďalším pomyselným cieľom teda je, aby sme ukázali, že sa to dá. Keď narazíme na nejakú dobrú alternatívu k neekologickým veciam / činnostiam, informujeme Vás o nich tak, aby ste sa mohli inšpirovať a prispieť svojou troškou k ochrane životného prostredia.

Prednášky

Zbieraním odpadu odstraňujeme následky. Nie príčinu. My si to uvedomujeme a preto sme sa rozhodli pre organizáciu prednášok o environmentálnych problémoch. Momentálne máme pripravené DOPADY ODPADU a FAST FASHION. Ak máte záujem o našu prednášku vo vašich priestoroch / na vašom podujatí, neváhajte nás kontaktovať!

Naše ciele

01

Inšpirovať

verejnosť k pomoci prírode.
Nebojte sa konať keď to situácia vyžaduje. Pred žiadnymi problémami by sme nikdy nemali zatvárať oči.

02

Oboznámiť

ľudí o environmentálnych a ekologických problémoch (nielen) na Slovensku prostredníctvom sociálnych sietí a verejných prednášok.

03

Ponúkať

alternatívy, ktorými sa dá pomôcť.
Redukcia odpadu v domácnosti, DIY postupy, propagácia štýlu zero waste a prírodného turizmu.

04

Chrániť

Problémy nemôžeme ďalej ignorovať, podávame sťažnosti a podnety. Ak niekedy uvidíte ako sa niekde porušujú zákony spojené s prírodou, napíšte nám.

05

Organizovať verejné akcie zamerané na pomoc prírode

Akcie na zber odpadu boli náš prvotný hlavný plán, chceme v nich pokračovať a organizovať ich čo najčastejšie!
Bez VÁS to ale nepôjde!

Chceš sa k nám pridať?

Tak, vyplň tento formulár!